Loading...

Worki pod oczami

Worki pod oczami stanowią ten rodzaj mankamentu urody, który w ogromnym stopniu wpływa na wygląd całej twarzy oraz ocenę jej stanu przez osoby postronne. Nic zatem dziwnego, że kobiety zmagające się z charakterystyczną opuchlizną dolnej powieki chętnie sięgają po różne metody niwelowania takiego stanu rzeczy.

Kiedy obrzęk pod oczami jest zjawiskiem, nazwijmy go, tymczasowym, a kiedy stanowi wynik nieuchronnego procesu starzenia się organizmu? Sprawdź, w jaki sposób powstają i jak zlikwidować worki pod oczami bez konieczności ingerencji ze strony chirurga plastycznego!

Czym są worki pod oczami?

Warto na samym wstępie wyjaśnić, dlaczego pod oczami tworzą się tak zwane worki, czyli stosunkowo miękkie, jednak mogące być bardzo widoczne fałdki skóry zlokalizowane na obszarze dolnej powieki (niekiedy jednak opuchlizna może sięgać także górnej jej części – jest to jednak zjawisko raczej nietrwałe).

W celu pewnego ujednolicenia definicji worki pod oczami określić należy jako niewielki obrzęk tkanki wokół dolnej oprawy oczu. Powodem ich powstawania jest nadmierne odkładanie się limfy, która z różnych względów nie jest prawidłowo przepuszczana przez tkankę podskórną. Przyczyn zastoju może być kilka i w wielu przypadkach możliwe jest, poprzez chociażby zmianę niektórych nawyków, częściowe lub też całkowite zniwelowanie worków pod oczami. W innych wypadkach, związanych już z procesami starzenia się organizmu, worki pod oczami wypełniają się nadmiarem wody i tłuszczu, które również nie są odpowiednio odprowadzane przez naczynia włosowate. 

Takie obrzęki stanowią rodzaj przepukliny tłuszczowej pod oczami, tworzącej się na skutek zmniejszonego napięcia mięśni oka. Wraz z jego rozciąganiem się (chociażby w wyniku starzenia się tkanki) tworzy się niejako kieszonka, do której przesuwają się komórki tłuszczowe zlokalizowane do tej pory w granicach oczodołów. 

Skąd się biorą worki pod oczami?

Umownie przyczyny powstawania worków pod oczami podzielić można na dwie kategorie. Pierwszą są źródła wynikające w przeważającej mierze z prowadzonego trybu życia. Nieregularny sen, intensywna ekspozycja na słońce bez odpowiedniej ochrony UV, a nawet nieprawidłowa dieta mogą przyczyniać się do występowania objawów w postaci obrzęku pod oczami. Ten rodzaj worków jest jednak stosunkowo prosty do usunięcia – zadbanie o siebie – dostarczanie do organizmu odpowiedniej ilości płynów, zdrowsza dieta i przede wszystkim optymalna ilość snu z pewnością usprawnią proces prawidłowego odprowadzania nagromadzonej limfy. Warto też ograniczyć spożywanie soli – jej nadmiar nie służy prawidłowemu odprowadzaniu wody z organizmu. 

Drugim czynnikiem jest starzenie się skóry. Ubywające z wiekiem składniki takie, jak kolagen czy elastyna. Bez nich tkanka staje się mniej zwarta, luźna, a przez to bardziej podatna na rozciąganie. Tym samym, na jej obszarze, mogą tworzyć się przestrzenie, które wypełniają się już nie tylko limfą, ale też nadmiarem wody, tłuszczu oraz składnikami przemiany materii.

W obu przypadkach może pomóc Ci poprawa stylu życia, ale też odpowiednia pielęgnacja oraz zabiegi, które wpływają na usuwanie worków pod oczami – o nich przeczytasz nieco niżej. Musisz także wiedzieć, że tendencja do występowania przepukliny tłuszczowej pod oczami bywa uwarunkowana genetycznie. W takich przypadkach świetnym rozwiązaniem będzie wprowadzenie profilaktyki możliwie jak najwcześniej – tutaj również nasza oferta zabiegowa może okazać się niezwykle pomocna i wesprzeć Twoją skórę w tym wrażliwym rejonie.

Czy worki pod oczami mogą być objawem choroby?

Przyczynami wpływającymi na występowanie worków pod oczami, które są tak naprawdę najtrudniejszymi do eliminacji, będą stan zdrowia oraz genetyka. Niestety, niektóre z kobiet mogą mieć predyspozycje do pojawiania się opuchlizny i w tym przypadku z genami trudno walczyć. Wspomniane jednak wyżej dbanie o prawidłową dietę i odpoczynek może łagodzić po części tego rodzaju objawy. Znacznie trudniejsze do zwalczenia są już worki pod oczami pojawiające się w wyniku choroby. 

Wśród schorzeń, które objawiać mogą się obrzękami wokół oczu należy wymienić wszelkiego rodzaju zaburzenia pracy tarczycy. Również cukrzyca, niekontrolowana lub jeszcze niezdiagnozowana daje o sobie znać w ten sposób. Także choroby nerek czy ogólnie nieprawidłowości w ich działaniu prowadzić mogą do powstawania opuchlizny wokół oczu. Do tej grupy należy także dodać schorzenia dermatologiczne i alergie. W tym wypadku workom pod oczami towarzyszyć mogą takie objawy, jak łzawienie, silne zaczerwienienie białek czy nawet bóle głowy. 

Pamiętaj, wszelkiego rodzaju niepokojące objawy koniecznie należy skonsultować z lekarzem. Możliwe, że konieczne będzie wdrożenie stosownego leczenia farmakologicznego, które z czasem może złagodzić lub całkowicie wyeliminować problem, między innymi, worków pod oczami.

Usuwanie worków pod oczami

Z każdego rodzaju obrzękiem czy opuchlizną naturalnie kojarzy się jedno lekarstwo – czyli chłód. Z pewnością schładzanie obszarów, w których doszło do nagromadzenia się wody czy limfy pozwala w dość krótkim czasie złagodzić objawy.

Tę wiedzę wykorzystaliśmy w przypadku tworzenia planu pakietów zabiegowych skierowanych na niwelowanie niedoskonałości takich, jak worki pod oczami. Nasze procedury, wykorzystujące krioterapię kosmetyczną, są na tyle skuteczne, że mogą bez trudu zastąpić zabiegi chirurgiczne.

W przypadku zabiegów z serii Face Lift Cryo T-Shock można mówić o skutecznym działaniu także w procesie usuwania worków pod oczami. Biorąc pod uwagę wrażliwość skóry w okolicach oczu, a także to, że jest ona w tym rejonie nieco cieńsza, parametry pracy aparatury Cryo T-Shock są dostosowywane indywidualnie i z odpowiednią troską. Cały zabieg jest bezbolesny, a efekt działania może być naprawdę spektakularny. W większości przypadków jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować problem obrzęku.

Kriolifting, w odróżnieniu od metod inwazyjnych, nie pozostawia śladów w postaci blizn, nie wymaga ponadto podawania środków anestezjologicznych. Efekty są natomiast porównywalne do tradycyjnych metod chirurgicznych!

Kobietom pragnącym jeszcze lepszych efektów polecamy także masaż Kobido, realizowany w naszych gabinetach. To wyjątkowa procedura wywodząca się z Japonii. Polega na stymulowaniu głębokich mięśni twarzy, co prowadzi do wzmocnienia ich na całej ich powierzchni. Odpowiednio pobudzone do tego naczynia limfatyczne zaczynają sprawniej usuwać zarówno toksyny, jak i gromadzącą się pod oczami limfę. Efekt dostrzeżesz po pierwszej sesji – skóra będzie napięta, gładsza i rozświetlona. Worki pod oczami mogą już w trakcie masażu powoli się obkurczać, a regularne powtarzanie Kobido (zawsze wykonywanego przez wysoko wykwalifikowanego specjalistę) wzmacnia nie tylko mięśnie oprawy oka (niwelując tym samym przepukliny tłuszczowe), ale i zapobiega ponownemu odkładaniu się tłuszczu, toksyn i nadmiaru wody. W warunkach domowych efekty masażu można podtrzymywać za pomocą regularnej pielęgnacji z użyciem dostępnych w naszej ofercie kamieniami do masażu oraz rolerami masującymi.

Chłód na worki pod oczami działa cuda – przekonaj się sama!

W naszej klinice oferujemy następujące zabiegi cienie i worki pod oczami:

To top