Loading...
Luźna skóra

Luźna skóra

Luźna czy też wiotka skóra to problem, z którym zmaga się wiele kobiet, zazwyczaj w wieku 40+. Ten mankament towarzyszy także osobom, które straciły dużo na wadze. Bez względu jednak na przyczynę, możliwa jest poprawa ujędrnienia skóry. 

Wiotka skóra – przyczyny

Wiotka skóra stanowi problem zazwyczaj jedynie estetyczny, jednak znacznie wpływający na samoocenę człowieka. Luźna tkanka skórna może przy tym pojawić się tak na twarzy, jak i na całym ciele. Wewnętrzną przyczyną utraty jędrności są wiązania kolagenowe, które na skutek osłabienia wraz z wiekiem czy też poprzez utratę podpory ze strony komórek tłuszczowych (kurczących się w trakcie odchudzania) nie są w stanie odpowiednio podpierać skóry. Z tego względu staje się ona luźniejsza, a działanie grawitacji potęguje wizualny efekt opadającej, wiotkiej tkanki.

Do tego spore znaczenie w zachowaniu jędrności skóry mają hormony – nieprawidłowa gospodarka, wynikająca chociażby z wadliwej pracy tarczycy, zmiany związane z menopauzą czy też stanem okołoporodowym silnie oddziałują na białkowe włókna kolagenu i elastyny.

Do pojawienia się luźnej skóry prowadzi także szybkie i znaczne tracenie na wadze. Przy większej nadwadze lub, tym bardziej, otyłości, gwałtowna utrata kilogramów będzie prowadzić także do pozostawiania zwiotczałej, bardzo luźnej skóry, która często może opadać wzdłuż ciała w postaci dość miękkich, płaskich fałd.

Nadmiar skóry po ciąży

Ciąża i okres okołoporodowy to dla skóry ciężki etap – musi zmierzyć się zarówno z nadmiernym rozciągnięciem, przede wszystkim w okolicy brzucha, jak i całą gamą zmian hormonalnych zachodzących w kolejnych tygodniach (również po porodzie, w trakcie karmienia piersią).

Nadmiar skóry po ciąży przypomina zwiotczenie towarzyszące zbyt szybkiej utracie wagi, przy czym lokalizacja fałdów skórnych obejmuje przede wszystkim brzuch. Bardzo wiele zależy oczywiście od wyjściowego stanu skóry, czyli jej kondycji sprzed ciąży – im jędrniejsza i napięta była wcześniej, tym większe szanse na to, że szybciej wróci do swojego pierwotnego stanu.

Jak ujędrnić obwisłą skórę?

Obwisła skóra po odchudzaniu, ciąży czy też zwiotczała w związku z procesem starzenia się często wzbudza w kobietach kompleksy, ogranicza swobodę i pewność siebie. Spadek gęstości skóry, w porę dostrzeżony, można częściowo niwelować nawet domowymi metodami. Warto zamienić chociażby gorące kąpiele na chłodniejsze, a najlepiej zastąpić je prysznicami z użyciem letniej wody. Stosowanie w ich trakcie rękawic do masażu oraz preparatów peelingujących będzie wspomagać mikrokrążenie krwi.

Luźna skóra na brzuchu lub też na udach i pośladkach świetnie reaguje także na tak zwane suche szczotkowanie. Naturalne włosie szczotki stosowanej do takich domowych zabiegów pozwala usprawnić przepływ w naczyniach limfatycznych, co z kolei ułatwia usuwanie toksyn. Włókna kolagenowe mogą szybciej się odtwarzać, przez co skóra staje się stopniowo jędrniejsza i bardziej zwarta. 

Na to, jak zareaguje skóra na takie oraz podobne działania wpływa zarówno wiek, jak i szereg czynników pobocznych – to, jak się odżywiasz, jaki jest poziom Twojej aktywności fizycznej, a nawet geny przekazane Ci przez poprzednie pokolenia!

Niestety, przy znacznych obszarach luźnej, wiotkiej skóry samodzielna pielęgnacja może jedynie łagodzić efekt, nie wywołując spektakularnych rezultatów. Jakie rozwiązania warto wówczas wykorzystać? Medycyna estetyczna zapewnia szereg mniej lub bardziej (zazwyczaj to drugie) inwazyjnych metod, w tym chirurgiczne usuwanie nadmiaru obwisłej skóry. O ile taki zabieg jest polecany w przypadku wcześniej otyłych osób, u których po schudnięciu tkanki jest faktycznie tak dużo, że nie ma innej możliwości na jej eliminację, o tyle w większości pozostałych problemów pomóc może… niska temperatura!

Krioterapia w walce z luźną skórą

Także w walce z wiotką, pozbawioną jędrności i gęstości luźną skórą przychodzi z pomocą kriolipoliza. Technologia zabiegowa, której siła opiera się na szoku termicznym jest w stanie intensywnie pobudzać naturalne procesy odnowy organizmu. Usprawnione krążenie krwi i limfy pozwala na szybsze i skuteczniejsze docieranie tlenu oraz składników odżywczych do komórek, a w konsekwencji także do fibroblastów. Te z kolei stają się efektywniejsze w trakcie procesu rozbudowy włókien białkowych. Kriolipoliza, przeprowadzana z użyciem Cryo T-Shock jest bezbolesna i nie powoduje skutków ubocznych!

W luźną skórę uderzyć możesz także ogólnoustrojowo. Decydując się na zabiegi w kriosaunie Cryomed zapewniasz swojemu ciału bardzo szeroką i głęboką odnowę: poprawia się napięcie tkanki skórnej, a procesy związane z przemianą materii zostają przyspieszone i znacznie lepiej regulowane w przyszłości!

W naszej klinice oferujemy następujące terapie, które świetnie sprawdzą się w walce z luźną skórą:

To top