Loading...

Ginekomastia

Ginekomastia jest problemem zdrowotno-kosmetycznym, który dla większości mężczyzn z nim walczących jest wyjątkowo przykrym i wstydliwym mankamentem. Skąd się bierze, z czym wiąże i w jaki sposób mężczyźni mogą zwalczyć tego rodzaju defekt sylwetki?

Co to jest ginekomastia? Duże piersi u mężczyzny

Piersi ma każdy człowiek, bez względu na płeć. O ile jednak u kobiet ich rozmiar i kształt w najmniejszym stopniu nie kojarzą się z defektem, o tyle u mężczyzn powiększone (przerośnięte) gruczoły piersiowe stanowią powód tak do niepokoju, jak i często przyczynę dużych kompleksów. 

Przerost gruczołów piersiowych (jedno lub obustronny) może pojawić się u mężczyzn w każdym wieku, nawet w bardzo młodym. Przyczyn ginekomastii może być sporo, przy czym nie zawsze możliwe jest ustalenie diagnozy – wówczas należy mówić o ginekomastii idiopatycznej. Taka „odmiana” tego schorzenia dotyczy mężczyzn zdrowych, o odpowiedniej budowie ciała, w przypadku których żadne czynniki biologiczne czy zewnętrzne nie wydają się wpływać na powiększenie piersi.

Najpowszechniejszą przyczyną takiego stanu rzeczy pozostaje jednak ciągle nadmiar tkanki tłuszczowej odkładającej się w tym obszarze torsu. Takie zjawisko określane jest mianem lipomastii. O ginekomastii mówi się z kolei w sytuacji, gdy poza nadmiarem tkanki tłuszczowej występuje dodatkowe zaburzenie bezpośrednio w gruczołach piersiowych. Ponadto podłożem tej drugiej jest gospodarka hormonalna, w przypadku której może dochodzić do nadprodukcji estrogenów (kobiece hormony połciowe odpowiedzialne, między innymi, za wykształcenie żeńskich cech płciowych). Ostatecznie należy zatem rozróżnić:

  • ginekomastię prawdziwą – związaną z rozrostem gruczołu,
  • ginekomastię rzekomą lub też lipomastię – pojawiającą się na skutek odkładania tkanki tłuszczowej w okolicy piersi,
  • ginekomastię mieszaną – w przypadku której można mówić o wpływie tak tkanki tłuszczowej, jak i gospodarki hormonalnej – ten wariant jest prawdopodobnie najczęściej diagnozowany.

Czy powiększone piersi u mężczyzny trzeba leczyć?

Przerośnięte gruczoły piersiowe u mężczyzn z całą pewnością należy skonsultować ze specjalistą, i to z wielu względów. Po pierwsze – dobrze jest ustalić przyczynę zaburzenia, by móc przeciwdziałać różnym konsekwencjom zdrowotnym. 

Lekarz może ustalić, czy powiększone piersi u mężczyzny są wynikiem brania określonych leków, nadwagi lub znacznie poważniejszych zaburzeń. W skrajnych przypadkach bowiem, przy ginekomastii prawdziwej, powodem rozrostu piersi u mężczyzny mogą być tak zwane nowotwory feminizujące – które są zdolne do produkcji estrogenów. Powiększone gruczoły warto poddawać badaniom także ze względu na fakt, że w ich przypadku może rosnąć zagrożenie rakiem piersi.

Ginekomastia jako defekt kosmetyczny

Dla mężczyzn dotkniętych problemem ginekomastii stanowi ona przede wszystkim powód do kompleksów. Panowie często rezygnują z wielu codziennych aktywności, w tym z trenowania na siłowni czy pływania na basenie, ponieważ obawiają się reakcji otoczenia. Jest to oczywiście wchodzenie w błędne koło – aktywność fizyczna jest jak najbardziej wskazana, by zarówno ograniczyć przyrost tłuszczu, jak i wzmocnić mięśnie klatki piersiowej.

Duże piersi mogą też bardzo odznaczać się pod T-shirtami czy koszulami, co dodatkowo utrudnia dobieranie ubrań, a tym samym sprawia, że mężczyzna może czuć się mało elegancki, a stroje stają się niewygodne i niezbyt komfortowe. 

Stąd też, poza względami czysto medycznymi, ginekomastię warto próbować zwalczyć różnymi metodami. Tymi bezpiecznymi dla zdrowia i skutecznymi mogą być oferowane w CrioLife specjalistyczne zabiegi kosmetologiczne. Nie wymagają one ingerencji chirurgicznej, zatem nie musisz obawiać się blizn w okolicy piersiowej czy bolesnej rekonwalescencji. 

Redukcja przerośniętych piersi u mężczyzny – oferta zabiegów

W problem przerostu gruczołów piersiowych u mężczyzny można uderzyć na kilka sposobów. Tym, który wskazywany jest jako ten najbezpieczniejszy i skuteczny, jest zimno – czyli wszelkiego rodzaju zabiegi oparte o krioterapię estetyczną.

W CrioLife korzystamy z nowoczesnego sprzętu terapeutycznego, w tym ze specjalistycznej kriosauny Cryomed. W zależności od indywidualnych wskazań temperaturę w takim urządzeniu można obniżyć do granicy od -100 do -180 stopni Celsjusza. W trakcie sesji nie wdychasz lodowatego powietrza – konstrukcja aparatury pozwala na wdychanie powietrza z otoczenia – pod wpływem zimna znajduje się ciało tylko od ramion w dół.

Tłuszczowe zmiany w okolicy piersi świetnie redukować będzie kriolipoliza kontrastowa (urządzenie Afrodyta Pagani). Seria już 4 sesji z użyciem tej metody pozwala na znaczną redukcję obwodu, ale oczywiście im dłużej trwa taka terapia, tym lepszych efektów możesz się spodziewać. Podobne wrażenia i rezultaty zapewnia proces określany jako wymrażanie komórek tłuszczowych. Tego rodzaju protokoły zabiegowe przeprowadzamy za pomocą sprzętu Cryo T-Shock. W bezbolesny sposób pozwalają one na całkowitą redukcję komórek tłuszczowych (nie ulegają one zmniejszeniu, a eliminacji, po której są usuwane z organizmu).

Wsparciem w walce o usprawnienie krążenia limfy, a co za tym idzie także oczyszczania organizmu ze zbędnych elementów przemiany materii będzie także drenaż limfatyczny – zabieg oparty o presoterapię, przynoszący mnóstwo korzyści zdrowotnych i do tego głęboko relaksujący.

To top