Loading...
Krioterapia ogólnoustrojowa

Krioterapia ogólnoustrojowa

Czym jest krioterapia ogólnoustrojowa? To jedna z metod stymulacji organizmu, a mówiąc dokładniej – zachodzących w nim procesów fizjologicznych, w której istotną rolę odgrywa ekspozycja na niskie temperatury. 

W przypadku „wariantu” ogólnoustrojowego należy mówić o całościowym działaniu na ciało człowieka (na całej powierzchni). Zasadniczą kwestią jest przy tym poziom warunków termicznych – o krioterapii ogólnoustrojowej mówić należy w przypadku stosowania temperatur sięgających nawet -140 stopni Celsjusza i niższych. Uzyskuje się je w specjalnej kriokomorze – w CrioLife korzystamy z nowoczesnej kabiny Cryomed One (inaczej określanej także jako kriosauna). Do schładzania organizmu stosowany jest ciekły azot.

Nowatorskim rozwiązaniem kriosauny jest ruchomy podest – wysokość podłogi jest indywidualnie dopasowywana do wzrostu użytkownika. Ma to ogromne znacznie, ponieważ w trakcie zabiegu krioterapii Klient znajduje się w komorze niejako do wysokości ramion. To pozwala na swobodne oddychanie powietrzem z otoczenia.

W jaki sposób zimno działa na organizm?

Pojedynczy zabieg w kriosaunie trwa kilka minut, jednak nawet w tak ograniczonym, krótkim czasie jest w stanie pobudzić określone procesy fizjologiczne w organizmie. A sama zależność pomiędzy zimnem, a reakcją ciała jest właściwie prosta. Na skutek bardzo niskiej temperatury aktywują się naturalne mechanizmy obronne, mające osłaniać tkanki przed intensywnym zimnem. Poszczególne układy, stymulowane zewnętrznie w ten sposób, zaczynają działać sprawniej i wydzielają substancje, których działanie odczujesz niemal natychmiast. Są to m.in. endorfiny, dzięki którym podniesie się poziom Twojego dobrego samopoczucia. W tkance skórnej aktywowane są z kolei procesy odbudowy białek, takich jak kolagen czy elastyna.

Chłód stosowany w ramach krioterapii ogólnoustrojowej sprawia także, że organizm chce jak najszybciej przywrócić prawidłową temperaturę – przyspiesza zatem krążenie krwi i limfy, co prowadzi nie tylko do ogrzania, ale też do szybszego usunięcia z krwioobiegu zbędnych elementów, na przykład toksyn.

Kiedy krioterapia przynosi efekty? Wskazania do zabiegu kriosauny

Wskazań do zastosowania krioterapii ogólnoustrojowej jest naprawdę wiele (w końcu zimno działa na całe ciało, zatem większość problemów Twojego organizmu będzie wykazywać reakcję na gwałtowny spadek temperatury). Właściwości, a co za tym idzie także wskazania do stosowania krioterapii można umownie podzielić na kilka obszarów:

  • krioterapia w leczeniu schorzeń fizycznych,
  • krioterapia w odchudzaniu i dbaniu o urodę,
  • krioterapia w problemach natury psychicznej.

Medyczne wskazania do krioterapii

Ogromną wagę przyłożyć należy do medycznych wskazań do krioterapii ogólnoustrojowej. Od lat niskie temperatury wykorzystywane są w terapii różnego rodzaju schorzeń, zarówno wrodzonych, jak i nabytych. Bardzo dobre rezultaty zabiegów w kriokomorze odnotowuje się w przypadku:

  • chorób i stanów zapalnych narządu ruchu – w schorzeniach takich, jak reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, przykurcze stawów, zespół cieśni nadgarstka, 
  • chorób neurologicznych – choroba Parkinsona, neuralgie nerwów obwodowych, stwardnienie rozsiane,
  • urazów, kontuzji czy stanów po zabiegach chirurgicznych – w celu przyspieszenia rekonwalescencji,
  • schorzeń i chorób wewnętrznych, do których zaliczyć można osteoporozę, dnę moczanową, 
  • stanów po udarze mózgu,
  • dermatoz – w tym chociażby AZS czy łuszczycy.

W przypadku terapii schorzeń fizycznych doskonałe wyniki możemy osiągnąć poprzez uzupełnienie krioterapii o dodatkowe zabiegi towarzyszące. W tym wypadku należy przede wszystkim mówić o procedurze drenażu limfatycznego czy też fali uderzeniowej.

Krioterapia w kosmetologii i odchudzaniu

Kriosauna może być wykorzystywana również do celów pielęgnacyjnych czy kosmetologicznych. Regularne poddawanie się krioterapii ogólnoustrojowej pozwala na usprawnienie naturalnych procesów odnowy biologicznej. Co to oznacza? Szereg korzyści, począwszy od poprawy napięcia skóry i jej zagęszczenia, po minimalizowanie zmarszczek czy wyrównanie kolorytu skóry. Ma to związek zarówno z usprawnieniem krążenia krwi, jak i pobudzeniem fibroblastów, które znowu zaczynają produkować więcej kolagenu i elastyny, czyli białek tworzących włókna podtrzymujące skórę. 

Odchudzanie, dzięki krioterapii, również może okazać się prostsze. Wiele problemów związanych z odkładaniem się tkanki tłuszczowej czy cellulitu wynika bowiem z zaburzonych procesów metabolicznych. Gwałtowny, chwilowy spadek temperatury ciała sprawia, że zostają one uregulowane i ustabilizowane, co przekłada się na szybszą utratę kilogramów.

Optymalne rezultaty krioterapii osiągane są dzięki stosowaniu w CrioLife protokołów łączonych. To oznacza, że w zależności od wskazań oraz indywidualnych oczekiwań kriosauna może zostać uzupełniona o procedury takie, jak chociażby kriolipoliza.

Krioterapia – dla dobrego samopoczucia i zdrowia

Chociaż może wydawać się to niemal niemożliwe, krioterapia może przynosić ulgę także osobom walczącym ze stanami depresyjnymi, pogorszonym samopoczuciem czy podobnymi problemami związanymi z naturą psychiczną. Kriosauna może też wspomóc Cię w łagodnym przejściu przez etap menopauzy czy też stanowić alternatywne leczenie w przypadku bólów migrenowych. 

Niemały wpływ krioterapia wykazuje również na wzmacnianie odporności i łagodzenie stresu, które stanowią w obecnych czasach problem dla większości społeczeństwa.

Przeciwwskazania do krioterapii

Krioterapia ogólnoustrojowa jest zabiegiem bardzo bezpiecznym, a do tego bezbolesnym oraz nieinwazyjnym. Nie prowadzi do naruszenia tkanek, nie pozostawia śladów czy blizn. Jej właściwości lecznicze i terapeutyczne są nie do przecenienia. Nie zawsze jednak możemy zaoferować terapię kriogeniczną każdemu Klientowi. Przy występowaniu chorób związanych z zaburzeniem krążenia, niedoczynnością tarczycy, w stanach po zawale serca oraz przy przebytej zakrzepicy żył kriosauna jest wykluczona. Podobnie rzecz ma się względem aktywnych chorób nowotworowych, nadpotliwości czy rekonwalescencji po niedawnym przeszczepie. Uprzedzamy również, że dzieci do dziesiątego roku życia bezwzględnie nie mogą korzystać z krioterapii ogólnoustrojowej. 

To top