Loading...
Po kontuzjach

Po kontuzjach

Kontuzje

Kontuzją określany jest rodzaj uszkodzenia ciała, który utrudnia późniejsze swobodne funkcjonowanie. Do tego rodzaju urazów można zaliczyć wszelkiego typu przeciążenia, prowadzące do skręcenia stawu, ale też stłuczenia czy naciągnięcie tkanki, na przykład mięśniowej. Kontuzją może być również złamanie kości.

Doznanie kontuzji może być niezależne od tego, czy uprawiasz sport zawodowo, czy też ograniczasz się jedynie do ogólnorozumianej aktywności fizycznej. Do urazu o takim charakterze dojść może nawet w całkowicie niespodziewanej sytuacji – w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych czy nawet przy niefortunnym poślizgnięciu się na oblodzonym chodniku. Wspólną cechą wszystkich kontuzji jest po prostu ograniczenie ruchomości Pacjenta, wpływające na codzienne funkcjonowanie. 

Jak leczyć kontuzje?

Doznanie jakiegokolwiek urazu fizycznego zawsze powinno kończyć się konsultacją medyczną – chociażby po to, by lekarz był w stanie ustalić zakres uszkodzeń i zaordynować odpowiednią metodę rekonwalescencji.

Prawdziwy problem z kontuzją pojawia się tak naprawdę nieco później – kiedy po wygojeniu urazu nadal sprawia on ból, dyskomfort czy utrudnia powrót do pełnej sprawności. W takich przypadkach często Pacjent kierowany jest na dodatkową rehabilitację i zabiegi fizjoterapeutyczne. To rozwiązanie, które może wesprzeć głęboką odnowę uszkodzonych tkanek.

Pakiety zabiegów CrioLife spełniają bardzo podobną rolę. Po doznaniu kontuzji możesz zdecydować się na krioterapię, która jest niezwykle uniwersalnym sposobem na stymulację komórek do odnowy. 

Dlaczego wskazane jest leczenie zimnem po kontuzjach?

Natychmiastowe zastosowanie zimnych okładów czy podobnych akcesoriów wykorzystujących niską temperaturę to częsta praktyka w przypadku kontuzji niemal każdego rodzaju. Takie działanie przynosi natychmiastową ulgę, a jednocześnie zapobiega powstawaniu obrzęków, co w przyszłości może pozwolić na duże ograniczenie skutków ubocznych urazu.

Zaletą krioterapii w leczeniu urazów jest możliwość zastosowania jej nie tylko w sytuacji doraźnej, tuż po zdarzeniu. Specjaliści podkreślają znaczenie niskiej temperatury również w trakcie rekonwalescencji po dawno przebytej kontuzji, a nawet w przypadku uszkodzeń związanych z przeprowadzonym zabiegiem chirurgicznym.

Technologia kriogeniczna zapewnia szybkie rezultaty i działanie ogólnoustrojowe, pobudzając procesy regeneracyjne w sposób bezbolesny i bezinwazyjny. Niska temperatura prowadzi przy tym do skurczania i rozkurczania naczyń krwionośnych bezpośrednio w obrębie kontuzji (krioterapia miejscowa), przez co usprawniony zostaje przepływ krwi. To wiąże się natomiast z niwelowaniem obrzęków wokół urazu i przyspieszeniem gojenia w przypadku otwartych uszkodzeń tkanki skórnej czy mięśniowej. Chłód działa do tego przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

Zalety krioterapii w terapii urazów

Krioterapia stymuluje organizm do bezpośredniego działania, niejako w sposób samodzielny. Innymi słowy aktywuje procesy ciała prowadzące do szybszego ustąpienia dolegliwości. To oznacza, że w znacznym stopniu ograniczone może zostać podawanie środków farmakologicznych, w tym wszelkiego rodzaju preparatów przeciwbólowych. 

Technologia kriogeniczna, poza szczególnymi przeciwwskazaniami zdrowotnymi może być stosowana w większości przypadków urazów mechanicznych. Możliwe jest wykorzystanie dobroczynnego działania niskiej temperatury zarówno na tkankę kostną (rehabilitacja po złamaniach), stawową (skręcenia, obciążenia), jak i mięśniową (naderwanie mięśni i ścięgien, stłuczenia). 

Zauważalne jest ponadto pozytywne działanie krioterapii w odniesieniu do uszkodzeń związanych z ingerencją chirurgiczną – niska temperatura może bowiem przeciwdziałać rozwojowi niepożądanych stanów zapalnych czy występowaniu obrzęków, które w przyszłości mogłyby wpływać na tempo gojenia się rany i proces zabliźniania. Krioterapię w takich sytuacji wykorzystuje się również ze względu na efektywne niwelowanie przykurczy 

Zabiegi terapeutyczne po doznanej kontuzji

W przypadku kontuzji, jak i wszelkiego rodzaju schorzeń dotykających narząd ruchu zalecane są zabiegi wykorzysujące działanie niskich temperatur. W CrioLife oferujemy Pacjentom możliwość skorzystania, między innymi, z kriosauny. Ten model terapeutyczny doskonale sprawdza się nie tylko w ogólnym procesie leczenia kontuzji, ale też bolesnych obrzęków czy blizn powstających po zabiegach. Specjalna komora kriogeniczna pozwala na odziaływanie niskiej temperatury na cały organizm jednocześnie. Nawet jednorazowa sesja w komorze sprawia, że po wyjściu Klienci czują się rześko i dochodzi do odczuwalnego odprężenia fizycznego.

Serię zabiegów kriogenicznych warto uzupełnić o dodatkowe procedury sprzyjające szybszemu powrotowi do zdrowia. Mowa tu głównie o takich zabiegach, jak drenaż limfatyczny czy fala uderzeniowa. W obu przypadkach możliwe jest stosowanie tych metod u osób po głębokich urazach, lżejszych kontuzjach, jak również u Pacjentów będących w trakcie rekonwalescencji po przeprowadzonych operacjach. 

Rehabilitacje – sprawdź pozostałe usługi

To top