Męski brzuch piwny, zwany niekiedy żartobliwie także „mięśniem piwnym”, jest wyjątkowo charakterystycznym zjawiskiem, z którym zmaga się całkiem duża grupa panów. Ten problem, zlokalizowany zgodnie z nazwą w dolnej części torsu, pojawić się może u mężczyzn nawet krótko po 30 roku życia.
Panowie uskarżają się na brzuch piwosza także ze względu na jego raczej nietypową budowę. W dotyku jest on dość twardy, przez co różni się od chociażby fałd skórnych na kobiecym brzuchu. Wynika to z faktu, że tkanka tłuszczowa w okolicy trzewnej wypycha do przodu warstwę mięśniową brzucha. W dotyku zatem skóra wydaje się mocno napięta, a ściany brzucha są wyjątkowo sztywne.
Kolejnym, trudnym do zrozumienia dla wielu mężczyzn objawem jest skupienie nadmiaru tkanki tylko w okolicy brzucha – sylwetka staje się przez to niekiedy wręcz karykaturalna. Mężczyzna nadal może bowiem zachować szczupłe ramiona czy nogi, a sam brzuch piwny nadaje ciału kształt kojarzący się z piłką lub jabłkiem. Co sprzyja powstawaniu nadwagi lub otyłości w takiej formie i, najważniejsze, jak się pozbyć tego problemu?
Skąd się bierze piwny brzuch?
Mięsień piwny, chociaż ta potoczna nazwa sugeruje, że powstaje na skutek przyjmowania napojów takich, jak piwo, nie do końca wynika z faktu picia alkoholu – jest jednak częściowo z nim związane.
Piwo, jako stosunkowo lekki napój alkoholowy jest samo w sobie dość kaloryczne. Oparte na słodzie jęczmiennym dostarcza tak naprawdę puste kalorie. Jednak jego wpływ na gromadzenie się tkanki tłuszczowej w okolicy trzewnej nie jest związany tylko z kalorycznością. Dietetycy podkreślają, że znacznie istotniejsze jest tutaj przyjmowanie, jako dodatków do piwa, kalorycznych przekąsek – chipsów, solonych orzeszków, paluszków i krakersów. Piwo, ze względu na swój skład, pobudza bowiem łaknienie i sprawia, że odruchowo sięgasz po coraz większe garście przysmaków. Innymi słowy – to dieta oraz tryb życia wpływają na powstawanie piwnego brzucha u mężczyzn.
Na możliwość utworzenia się widocznej, twardej oponki tłuszczowej w okolicy brzucha wpływać będą także inne czynniki. Wśród tych najważniejszych wymienia się:
- brak lub niewystarczający poziom aktywności fizycznej,
- zmiany hormonalne wynikające z andropauzy,
- przyjmowanie niektórych leków, przeważnie sterydów,
- siedzący tryb życia.
Pamiętaj, że piwny brzuch jest nie tylko defektem kosmetycznym, który zaburza wygląd sylwetki i może wywoływać kompleksy. To również groźny dla zdrowia stan, mogący prowadzić do cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego, ale też stanów zapalnych narządów wewnętrznych. Wymienione, przykładowe zagrożenia wiążą się ponadto z odczuwanym spadkiem Twojego libida czy też spowolnieniem procesów metabolicznych. Te, będąc coraz bardziej wyhamowywane, stworzyć mogą pewnego rodzaju błędne koło – będą w ograniczony sposób oczyszczać organizm, co przyczyniać się będzie do narastania trudności związanych z redukcją nadwagi.
Jak zrzucić piwny brzuch samodzielnie?
Twój coraz bardziej widoczny piwny brzuch naprawdę Cię irytuje? Samodzielne próby zrzucenia nadwagi czy otyłości trzewnej możesz podjąć od razu. Skup się na dostosowaniu swojej diety – ogranicz przyjmowanie pustych kalorii (w alkoholu, słodyczach czy przekąskach), a także zdecyduj się na regularną (i wcale nie aż tak wyczerpującą) aktywność fizyczną. Serdecznie zachęcamy także do skorzystania z dopasowanych do tego rodzaju potrzeb zabiegów medycznych – nieinwazyjnych, bezbolesnych i po prostu skutecznych!
Zabiegi na redukcję piwnego brzucha u mężczyzny
Odchudzanie i redukcja piwnego brzucha u mężczyzny nie musi być męczarnią i długotrwałym, czasochłonnym procesem. Twoją decyzję o poprawie sylwetki, utracie zbędnych kilogramów i pozbyciu się nieestetycznego brzuszka możemy poprzeć ofertą zabiegów odchudzających i ujędrniających, które przeprowadzamy za pomocą markowego, nowoczesnego sprzętu medycznego.
W ramach skutecznej walki z piwnym brzuchem możesz zdecydować się na serię bezbolesnych zabiegów takich, jak kriolipoliza (w tym kriolipoliza kontrastowa). W ich trakcie dochodzi, na głębokim poziomie, do wymrażania komórek tkanki tłuszczowej. Rezultat? Pobudzony dodatkowo układ krwionośny i wzmocniony przebieg procesów metabolicznych prowadzą do szybkiej i widocznej redukcji piwnego brzucha. Do tego aparatura Cryo T-Shock skutecznie oddziałuje na redukcję tłuszczu trzewnego, który wpływa na otłuszczenie narządów wewnętrznych (na przykład wątroby czy żołądka). Poddawanie się zatem zabiegom tego rodzaju przynosi efekt nie tylko wizualny, związany ze zrzuceniem piwnego brzuszka, ale i zdrowotny, przywracający narządom wewnętrznym prawidłową fizjologię.
Nie musisz jednak ograniczać się tylko do tego rodzaju procedur. Najlepsze efekty uzyskujemy bowiem przy dobraniu kompletnego pakietu zabiegów, także uzupełniających czy wspomagających.
Jednym z nich jest elektrostymulacja tkanki mięśniowej (EMS). Tego rodzaju zabieg działa wielokierunkowo, usprawniając naturalne oczyszczanie się organizmu, a przede wszystkim stymulując mięśnie do pracy i rozbudowy. Im lepiej ukształtowana i wzmocniona zostanie tkanka mięśniowa, tym intensywniej spalany będzie zbędny tłuszcz (stanowiący jej podstawowe paliwo). Pamiętaj też, że podbudowane wielkoobszarowo mięśnie będą coraz mocniejszą barierą, odporną na wypychanie ich przez komórki tłuszczowe.
W naszej klinice oferujemy następujące terapie odchudzające: