Loading...

Co sprawia, że kriolipoliza jest bezpiecznym wyborem?

Jedną z metod bezinwazyjnego niwelowania tkanki tłuszczowej jest kriolipoliza, czyli proces opierający się na wymrażaniu komórek tłuszczowych. To zdecydowanie bezpieczniejszy, za to równie skuteczny sposób, jak liposukcja, która stanowi już jednak znaczną ingerencję w ciało. Na czym dokładnie polega kriolipoliza, czy jest bolesna i, najważniejsze, czy faktycznie stanowi bezpieczny wybór z zakresu medycyny estetycznej?

Sposób działania kriolipolizy

Na samym wstępie warto dokładnie omówić, na czym polega kriolipoliza. Sposób działania tej metody jest właściwie całkiem prosty, ale, oczywiście, wymaga wykorzystania specjalistycznej aparatury oraz wiedzy ze strony osoby przeprowadzającej zabieg.

Istotą kriolipolizy jest skuteczne niwelowanie komórek tłuszczowych. I jest to określenie wyjątkowo ważne w kontekście odchudzania sylwetki za pomocą tego rodzaju zabiegów. Efektem kriolipolizy jest bowiem trwałe obumarcie komórek tłuszczowych, a nie jedyne ich zmniejszenie (co dzieje się w przypadku stosowania „tradycyjnych” sposobów odchudzania, gdy tkanka tłuszczowa zostaje obkurczona). Jak jednak dochodzi do wspomnianego obumarcia komórek?

Kriolipoliza należy do procedur opartych o założeniach krioterapii i polega na wymrażaniu komórek tłuszczowych w ściśle kontrolowanych warunkach. Specjalna głowica, przykładana do skóry w trakcie zabiegu, miejscowo schładza tkankę, wywołując łagodny stan zapalny w miejscu kontaktu. Stan ten prowadzi do wymrożenia komórek i ich śmierci. Następnie, dzięki makrofagom, są one naturalnie usuwane z organizmu.

Tym samym kriolipoliza zapewnia efekty zbliżone do tych, na jakie liczyć można w przypadku zabiegu liposukcji, która także, w sposób trwały, usuwa z organizmu tkankę tłuszczową. Różnica polega jednak na przebiegu obu procesów. W przypadku liposukcji należy mówić już o modelowaniu sylwetki metodą chirurgiczną – konieczne jest bowiem wykonanie niewielkich otworów w powłoce skóry, przez które, za pomocą kaniuli, odsysa się niechcianą tkankę tłuszczową. Takie zabieg wymaga zatem podania znieczulenia i wprowadzenia w stan narkozy, a także wiąże się z ingerencją chirurgiczną.

Kriolipoliza pozwala skutecznie zniwelować komórki tłuszczowe – bez bólu, bez nacinania skóry i bez konieczności rekonwalescencji.

Czy kriolipoliza boli?

Osoby zastanawiające się nad zabiegiem wymrażania komórek tłuszczowych często obawiają się, że kriolipoliza może być procesem bolesnym. Tymczasem należy wyraźnie podkreślić, że zabieg tego rodzaju jest nieinwazyjny. To oznacza, że kriolipoliza jest bezbolesna i całkowicie bezpieczna.

W trakcie pierwszej sesji może być odczuwany jedynie niewielki dyskomfort związany z niską temperaturą. Nadal nie jest to jednak bolesne, a wraz z kolejnymi przeprowadzanymi zabiegami pacjenci znacznie lepiej oceniają odczucia.

W związku z koniecznością lekkiego zassania i schłodzenia miejscowego skóry, w miejscu pracy głowicy tkanka może się zarumienić lub też wystąpić może lekkie zasinienie i obrzęk, które w przeciągu kilku dni naturalnie zanikają. Kriolipoliza jest zatem nie tylko bezbolesna, ale i nie pozostawia trwałych uszkodzeń skóry.

Czy każdy może skorzystać z kriolipolizy?

Kriolipoliza należy do jednej z najbezpieczniejszych, nieinwazyjnych metod redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej i w większości przypadków można korzystać z niej bez dodatkowych ograniczeń. Jednak, jak każdy zabieg, także wymrażanie komórek tłuszczowych wymaga wcześniejszego przeprowadzenia wywiadu z pacjentem i wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań do jego przeprowadzenia.

Wśród najważniejszych przeciwwskazań do skorzystania z krioterapii estetycznej znajdują się w dużej mierze różnego rodzaju choroby przewlekłe, ale też inne schorzenia, w tym:

  • choroby wątroby w stopniu zaawansowanym (także po przeszczepie wątroby),
  • uszkodzenia i choroby nerek (również te, które wymagają dializowania),
  • choroby nowotworowe (w trakcie oraz do 5 lat po wyleczeniu),
  • aktywne stany zapalne skóry oraz niezaleczone rany na obszarze zabiegowym,
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • nadwrażliwość na niskie temperatury,
  • korzystanie z wszczepionych urządzeń medycznych (na przykład rozrusznik serca),
  • epilepsja,
  • choroba Raynauda.

Przed poddaniem się zabiegowi kriolipolizy należy szczerze odpowiadać na pytania zadawane przez specjalistę mającego przeprowadzić procedurę. Na podstawie uzyskanych informacji będzie on w stanie ustalić, czy w Twoim przypadku kriolipoliza może zostać wykonana w pełni bezpiecznie i skutecznie.

Kriolipoliza – bezpieczna opcja redukcji tkanki tłuszczowej

Pomijając kwestię przeciwwskazań zdrowotnych, kriolipoliza pozostaje wyjątkowo bezpieczną opcją redukcji tkanki tłuszczowej. Jest to wręcz doskonała metoda dla osób, które chcą pozbyć się opornej „oponki” na brzuchu czy też tak zwanych bryczesów. Tkanka tłuszczowa w tych okolicach bywa wyjątkowo trudna do redukcji, nawet pomimo diety czy ćwiczeń. Kriolipoliza pozwala skutecznie wymodelować sylwetkę, trwale usuwając nagromadzony w różnych rejonach tłuszcz.

To top