Loading...
Fala uderzeniowa STORZ MEDICAL®

Fala uderzeniowa STORZ MEDICAL®

Określenie „fala uderzeniowa” nie brzmi dla niektórych osób zbyt przyjaźnie, ale zapewniamy – stosowanie tej metody nie wiąże się ani z biciem, ani z bólem! Cała rzecz opiera się bowiem na wykorzystaniu wysokoenergetycznej fali mechanicznej. Poniżej poznasz tę technologię nieco bliżej i, mamy nadzieję, przekonasz się, że warto skorzystać także z zabiegów o takim charakterze.

Terapia falą uderzeniową (AWT®)

Terapią falą uderzeniową (AWT®) określa się nieinwazyjną metodę fizjoterapeutyczną, w trakcie której stosowana jest fala uderzeniowa o skokowym ciśnieniu, braku okresowości i wysokiej amplitudzie.

Storz Medical® to innowacyjne rozwiązanie dla osób, które szukają skutecznych metod na poprawę wyglądu skóry. Zastosowanie fali akustycznej w walce z niedoskonałościami, takimi jak cellulit, zmarszczki czy miejscowy nadmiar tkanki tłuszczowej, przynosi rewelacyjne efekty. Fala akustyczna celnie trafia w samo sedno problemu, dzięki czemu skóra staje się gładka, jędrna, a wybrane partie ciała – takie jak pośladki, brzuch, uda, łydki czy ramiona – są doskonale wymodelowane.

W jednym cyklu zabiegowym fali uderzeniowej przeprowadzamy, w zależności od potrzeb, od 4 do 10 sesji. W zależności od tego, jaki jest wyjściowy stan zdrowia, cykle mogą być odpowiednio dostosowywane i wydłużane. 

Jak fala uderzeniowa działa na tkanki?

Wpływ fali uderzeniowej na tkanki jest niezwykle intensywny, stąd też ta metoda jest chętnie i z powodzeniem stosowana w szeroko rozumianej rehabilitacji, głównie narządu ruchu. 

Ponieważ fala dociera dość głęboko pod powierzchnię ciała, niemal natychmiast dochodzi do naturalnego pobudzenia komórek – wydzielane przez nie substancje pozwalają na znaczne obniżenie poziomu odczuwanego bólu, a jednocześnie rozpoczynają się procesy związane z regeneracją tkanek uszkodzonych na różnych poziomach i z różnych powodów. 

Fala uderzeniowa „rozchodząca” się w głębi ciała doprowadza ponadto do pobudzenia procesu syntezy kolagenu, który w przypadku mięśni i stawów stanowi istotny element podtrzymujący i stabilizujący te tkanki. Regularne poddawanie się zabiegom związanym z falą uderzeniową może również prowadzić do innego, ciekawego, a jednocześnie niezwykle pożądanego w trakcie rehabilitacji zjawiska, jakim jest angiogeneza. Na czym ono polega? To nic innego, jak proces związany z tworzeniem nowych naczyń krwionośnych – które są w stanie odciążyć układ krążenia i usprawnić w znaczącym stopniu jego pracę.

Fala uderzeniowa, a cellulit?

Cellulit może być problematycznym zjawiskiem, które dotyka wiele osób, niezależnie od wieku czy stylu życia. Jednym z nowoczesnych i skutecznych podejść w walce z cellulitem jest wykorzystanie fali uderzeniowej. Działa ona na skórę, poprawiając jej strukturę i redukując widoczność nierówności. Zabieg oddziaływuje na zlokalizowane w tkance podskórnej komórki tłuszczowe ( tzw. adipocyty) oraz usprawnia przepływ krwi i limfy w naczyniach układu krążenia. Podczas zabiegu zwiększa się przepuszczalność błon komórkowych adipocytów, co sprzyja usuwaniu cząsteczek tłuszczu. Dzięki pobudzeniu mikrokrążenia dochodzi do szybszego usuwania zbędnych produktów przemiany materii i toksyn z organizmu.

Fala uderzeniowa pomaga w rozbijaniu nagromadzonych komórek tłuszczowych, które są główną przyczyną cellulitu. Rozbicie tych komórek sprzyja ich naturalnej eliminacji z organizmu. Terapia falą uderzeniową stymuluje również mikrokrążenie krwi w obszarze poddanym zabiegowi. Lepsze krążenie sprzyja usuwaniu toksyn i poprawie odżywienia tkanek, co finalnie przyczynia się do redukcji cellulitu.

Dodatkową zaletą zabiegu jest stymulacja produkcji kolagenu, który jest niezbędny do utrzymania jędrności i elastyczności skóry. Dzięki temu procesowi skóra staje się bardziej napięta, a nierówności związane z cellulitem stają się mniej widoczne.

Wskazania do przeprowadzenia fali uderzeniowej

Parametry fali uderzeniowej są, za każdym razem, indywidualnie dostosowywane do każdego Pacjenta. Oceniając stan zdrowia bierzemy pod uwagę zarówno to, z jakim schorzeniem się mierzysz, jak i jakiego rodzaju dolegliwości odczuwasz. Najczęściej jest to niestety ból o określonym stopniu intensywności, ale też mogą to być takie objawy, jak uczucie drętwienia czy mrowienia, przykurcze oraz podobne symptomy.

Prawidłowo rozplanowana terapia falą uderzeniową powinna obejmować zabiegi przeprowadzane raz lub dwa razy w tygodniu. Zachowanie takiego harmonogramu jest niezwykle ważne – ponieważ skuteczność terapii jest zauważalna nawet już po pierwszym czy drugim zabiegu. Im bardziej zachowujesz zatem regularność spotkań, tym szybciej możesz odczuwać poprawę.

Fala uderzeniowa to prawdziwe uderzenie w schorzenia obejmujące narząd ruchu. Tym samym terapię z jej wykorzystaniem poleca się w szczególności w przypadku:

  • stanów bólowych w obrębie stopy, w tym przede wszystkim pięty – falę traktuje się obecnie jako jedną z najskuteczniejszych metod walki z ostrogami piętowymi,
  • aktywnego zapalenia powięzi podeszwowej stopy,
  • haluksów, 
  • naciągnięcia lub innych stanów zapalnych w okolicy ścięgna Achillesa,
  • stanów zapalnych dużych stawów, w tym kolanowego czy biodrowego – w tym należy wspomnieć o zapaleniu ścięgna rzepki (kolano skoczka), zespole tarcia pasma biodrowo-piszczelowego czy też o zespołach przeciążeniowych przywodzicieli stawu biodrowego,
  • schorzeń takich, jak łokieć golfisty czy też łokieć tenisisty,
  • zmian wapniejących ścięgien w okolicy barków, oraz zapalenia stożka rotatorów stawu barkowego,
  • lumbago,
  • wzmożonego napięcia mięśniowego,
  • bólu kręgosłupa,
  • złamań o trudnym przebiegu gojenia.

Ponadto, dzięki bardzo głębokiej stymulacji, fala uderzeniowa może być polecana w przypadku przewlekłych stanów zapalnych struktur ścięgnistych. Terapię zaleca się także osobom walczącym z bólami stawowymi w obrębie dłoni i palców (na skutek, na przykład, RZS). W razie takich dolegliwości, fala uderzeniowa traktowana jest jako skuteczna terapia punktów spustowych oraz wsparcie w rekonwalescencji w stanach po kontuzji oraz po zabiegu operacyjnym.

Główną zaletą stosowania fali uderzeniowej jest szybkie niwelowanie bólu, w dodatku na dłuższy czas (co oczywiście wiąże się także z możliwością ograniczenia przyjmowania środków przeciwbólowych, a to przekłada się na znaczną poprawę wydolności organizmu, chroni narządy wewnętrzne przed przeciążeniem, głównie wątroby oraz nerek).

Poza ograniczeniem dolegliwości bólowych, fala uderzeniowa może prowadzić do znacznie głębszych procesów – dochodzi do wzmocnienia kości (dzięki pobudzeniu procesów osteogenezy po złamaniach i podobnych naruszeniach tkanki), częściowo niwelowane mogą być różnego rodzaju zwapnienia i drobne stany zwyrodnieniowe, a do tego redukowane są grubsze, nie zawsze dobrze wygojone blizny oraz podobne zmiany skórne (także rozstępy). Wszystko dzięki wspomnianej już syntezie kolagenu.

Fala uderzeniowa – przeciwwskazania

Fala uderzeniowa należy do terapii o wyjątkowo wysokim stopniu bezpieczeństwa, do tego nie jest formą inwazyjną. Pomimo tego, w niektórych przypadkach, jej wykorzystanie jest niewskazane lub wymaga specjalnych środków ostrożności. Z zabiegów z użyciem fali uderzeniowej nie powinny korzystać osoby, które:

  • przechodzą chorobę nowotworową obejmującą miejsce wykonania ewentualnego zabiegu,
  • są w ciąży,
  • cierpiące na zaburzenia krzepliwości krwi (w tym zażywające leki przeciwzakrzepowe),
  • z wszczepionym rozrusznikiem serca (fala uderzeniowa może być podawana jedynie w znacznym oddaleniu od klatki piersiowej),
  • w stanie po niedawno przebytym zawale serca.

Z fali uderzeniowej nie mogą także korzystać dzieci, u których nie doszło jeszcze do całkowitego rozwoju chrząstki wzrostowej kości.

To top