Szeroko rozumiana chirurgia plastyczna i jej możliwości poprawy wyglądu cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wielu osób marzących o, na przykład, zgrabnej sylwetce. Jednak w pewnej opozycji do ingerencji chirurgicznej stoi kriolipoliza – zabieg medycyny estetycznej, który zapewnia wysoką skuteczność w zwalczaniu tkanki tłuszczowej, przy bardzo ograniczonej inwazyjności w ciało człowieka.
Kriolipoliza – wybrane zabiegi estetyczne
Kriolipoliza to metoda z zakresu krioterapii estetycznej, czyli taka, która wykorzystuje działanie niskiej temperatury do osiągnięcia określonych rezultatów kosmetologicznych – w tym przypadku mowa o modelowaniu wybranego obszaru ciała poprzez wymrażanie komórek tłuszczowych znajdujących się pod skórą.
Procedura pozostaje wyjątkowo skuteczna, przy minimalnej ingerencji w tkankę – cały zabieg odbywa się niejako z zewnątrz, doprowadzając za pomocą niskiej temperatury do miejscowego stanu zapalnego, który w konsekwencji prowadzi do obumierania komórek tłuszczowych i naturalnego usuwania ich z organizmu. W trakcie kriolipolizy nie jest konieczne podawanie znieczulenia, a także nie są wykorzystywane żadne narzędzia chirurgiczne. Zabieg można do tego przeprowadzić na różnych obszarach ciała, uzyskując wyjątkowo satysfakcjonujące rezultaty. Coraz chętniej pacjenci decydują się na kriolipolizę o charakterze przeciwstarzeniowym, która obejmuje, między innymi, twarz i szyję.
Modelowanie owalu twarzy i redukcja podwójnego podbródka
Owal twarzy, wraz z wiekiem, ulega zatarciu – staje się mniej wyraźny, a luźna skóra oraz tkanka tłuszczowa zaburzają jego charakterystyczne rysy. Na zarys owalu twarzy wpływa wizualnie także podwójny podbródek, czyli występujący pomiędzy brodą i szyją wał skórno-tłuszczowy. Jak się okazuje, nie tylko za pomocą operacji chirurgicznych można skutecznie zawalczyć o odzyskanie wyrazistych rysów twarzy czy zniwelować drugi podbródek – tak w przypadku występowania nadmiaru tkanki tłuszczowej, jak też w sytuacji, gdy po odchudzaniu nadal nie możesz pozbyć się naddatku luźniejszej skóry w tym obszarze.
Krioterapia, w tym kriolipoliza stosowana na owal twarzy i podwójny podbródek, prowadzi w widoczny sposób do poprawy napięcia skóry, a także niwelowania tkanki tłuszczowej. Co istotne – bez konieczności ingerencji typowo chirurgicznej, co ma miejsce, na przykład, w trakcie liftingu twarzy czy odsysania tłuszczu.
Redukcja zmarszczek
Jak się okazuje, niskie temperatury wykorzystywane w krioterapii są także świetnym, niechirurgicznym sposobem walki z takimi niedoskonałościami, jak zmarszczki i bruzdy. Zimno, w kontrolowanych warunkach, wywołuje wspomniany już, delikatny stan zapalny w tkance. Tym samym pobudzone zostają procesy odnowy – a regeneracja tkanki skórnej polega na, między innymi, produkcji nowych wiązań kolagenowych i elastynowych. W wyniku krioterapii dochodzi zatem do zagęszczenia skóry, jej napięcia i wygładzenia zmarszczek. Lepsze mikrokrążenie krwi prowadzi natomiast do wyrównania kolorytu cery.
Porównanie kriolipolizy i chirurgii plastycznej
Porównanie kriolipolizy i chirurgii plastycznej pozwala lepiej ocenić tak skuteczność obu technik, jak i wpływ zabiegów na Twoje ciało. W obu przypadkach dochodzi bowiem do istotnych zmian w wyglądzie, jednak w zupełnie odmienny sposób.
Inwazyjność zabiegu
Zabiegi chirurgii plastycznej wiążą się ściśle z określonym poziomem ingerencji w ciało człowieka – już samo określenie „chirurgia” odnosi się ostatecznie do operacji, czyli inwazji bezpośrednio w tkankę. Oczywiście, w ramach zabiegów chirurgii plastycznej należy wyodrębnić te mniej i bardziej inwazyjne metody – zupełnie inaczej ocenia się przecież chirurgiczne usunięcie nadmiaru skóry z powiek, niż wszczepienie nici liftingujących.
Kriolipoliza jednak, jak i inne zabiegi wykorzystujące krioterapię estetyczną, pozostaje właściwie zupełnie nieinwazyjną metodą poprawy wyglądu. W jej przypadku nie wykorzystuje się narzędzi chirurgicznych, nie jest konieczne podawanie znieczulenia. Ponieważ w trakcie kriolipolizy nie dochodzi do naruszenia ciągłości skóry, nie są także zakładane szwy po zabiegu.
Okres rekonwalescencji
Ze względów wymienionych powyżej, zupełnie inaczej wygląda także okres rekonwalescencji w przypadku zabiegów chirurgicznych i zabiegów krioterapii estetycznej.
Po przejściu operacji, takiej jak chociażby liposukcja, korekta nosa i szereg innych zabiegów, ciało musi przez nierzadko długi czas dochodzić do siebie. Wskazany jest odpoczynek, a pacjent często musi pozostawać na przynajmniej kilkunastodniowym zwolnieniu lekarskim. Nie sposób ominąć także tematu bólu, jaki towarzyszy gojeniu się powstałych w trakcie ran.
Po przejściu zabiegu krioterapii estetycznej, do której zalicza się kriolipoliza, ciało znacznie szybciej i sprawniej się regeneruje. Ma to związek przede wszystkim z faktem, że w trakcie całej procedury nie narusza się ani skóry, ani tkanek położonych pod nią. Krioterapia pozwala bowiem pobudzić naturalne procesy w organizmie, bez konieczności fizycznego ingerowania w jego strukturę.
Skuteczność
Chirurgia plastyczna jest dziedziną medycyny, która zapewnia wysoką efektywność. Doświadczony chirurg plastyczny, dbający o poprawne przeprowadzenie samego zabiegu, jak i kontrolujący proces rekonwalescencji, jest w stanie uzyskać oczekiwane przez pacjenta rezultaty.
Nie można jednak pominąć kwestii skuteczności nieinwazyjnej kriolipolizy. Dzięki nowoczesnej aparaturze krioterapeutycznej i wiedzy specjalistów, którzy przeprowadzają tego rodzaju zabiegi, wymrażanie komórek tłuszczowych czy też odmładzanie skóry poprzez działanie niskiej temperatury zapewnia doskonałe wyniki. Co równie ważne, rezultaty pozostają trwałe.
Kriolipoliza zamiast chirurgii plastycznej – tak czy nie?
Z całą pewnością warto, jeszcze przed podjęciem decyzji o wyborze określonego rodzaju poprawy wyglądu, skonsultować się z zaufanym lekarzem lub kosmetologiem. Koniecznie też weź pod uwagę wszystkie za i przeciw każdej metody.
Jeśli już teraz wiesz, że chcesz znacznie ograniczyć ingerencję fizyczną w ciało i zależy Ci na trwałych efektach bez ryzyka długiej rekonwalescencji, kriolipoliza może okazać się wyborem, jakiego oczekujesz. Przynosi bardzo widoczne rezultaty (jest w stanie zniwelować od 20 do 40% tkanki tłuszczowej w danym rejonie ciała), przy całkowicie bezpiecznej procedurze bez bólu i uszkodzeń skóry. Ewentualne, drobne zasinienia czy obrzęki po zabiegu samoistnie wchłaniają się w przeciągu kilku dni po sesji.